به گزارش میراث آریا، به گفتۀ ماریا زاخارووا، سخنگوی  وزارت امور خارجه روسیه، آژانس گردشگری فدرال روسیه در حال همکاری با  ایرانی­‌ها برای تدوین سازوکارهای پیاده‌­سازی توافق‌های مربوط به لغو  روادید است.

او در کنفرانس خبری روز گذشته عنوان کرد: «امیدواریم این کار به‌زودی به پایان برسد و توافق‌نامه اجرایی شود.»

سخنگوی امور خارجه روسیه اضافه کرد که تصمیم­‌گیری در مورد  زمان اجرایی‌ شدن این توافق‌نامه به موقعیت همه­‌گیری کرونا در روسیه و  ایران، و اقدامات قرنطینه‌­ای مروبط به این بیماری در دو کشور بستگی دارد.

این توافق‌نامه در مورد سفرهای گردشگران گروهی بدون نیاز به  اخذ ویزا در ۲۸ مارس سال ۲۰۱۷، طی سفر روحانی رئیس­‌جمهوری ایران به مسکو  امضا شده بود.

ایران یک توافق‌نامۀ تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا  امضا کرده است که با اینکه بیشتر مربوط به محصولات حامل انرژی می­‌شود،  درها را برای تجارت­‌های دیگری مانند صنایع‌دستی و سایر کالاها مانند میوه،  منسوجات و به طور کلی گردشگری باز می­‌کند.

خبری که ماریا زاخارووا در کنفرانس روز گذشته اعلام کرد،  بازتاب بین‌­المللی گسترده‌­ای را به‌دنبال داشت. برای مثال، وب‌سایت  Russia Briefing به شرح این خبر پرداخت و بخش‌­هایی از صحبت‌­های سخنگوی  امور خارجه را منتشر کرد.

وب‌سایت dailygovjobs هم با عنوان «روسیه می­‌گوید لغو روادید  برای گردشگران ایرانی به زودی اجرایی می­‌شود» به شرح این خبر پرداخت و از  قول زاخارووا نوشت: «بر اساس این توافق‌نامه، گروه­‌های گردشگرِ پنج تا ۵۰  نفره قادر خواهند بود به مدت ۱۵ روز در روسیه اقامت داشته باشند.»

خبرگزاری Nairohost هم در گزارشی به روند تدوین این قرارداد  بین ایران و روسیه پرداخت و اجرایی‌ شدن آن را به تعیین یک شریک ایرانی  به‌منظور تعدیل اجرایی شدن قرارداد از سوی آژانس گردشگری روسیه موکول کرد.

وبسایت روسی cod۳۴ نیز به شرح این خبر پرداخت و از سوی ماریا  زاخارووا نوشت: «امیدواریم این کار هر چه زودتر تکمیل شده و توافق اجرایی  شود.»

همچنین، خبرگزاری روسی giperssilka هم  خبری درباره این توافق بین ایران و روسیه منتشر کرد که در آن از قول  سخنگوی امور خارجه روسیه نوشت: «توافق برای لغو روادید سفرهای گردشگری  گروهی بین مسکو و تهران در آینده‌ای نزدیک اجرایی خواهد شد.»